czwartek, 26 listopada 2015

Bomby ze słów


O, dobrze, że już jesteś. Jak było w pracy? Zrobiłeś zakupy? Podaj mi butelkę z mlekiem, podgrzej sobie obiad, zrób mi herbatę, weź młodego do kąpieli, weź młodą na ręce, zrób zdjęcie, patrz jak się uśmiecha. Musisz iść do sklepu, zapłaciłeś rachunki? Jak znajdziesz chwilę, poszukaj optymalnych rozwiązań z zakresu nowe auto, nowy telewizor, nowe pół domu, gdzie pojedziemy na wakacje? (na wypadek, gdyby nagle okazało się, że nas na to wszystko stać). Zrób zestawienie wydatków. Włącz młodemu bajkę. Pomyśl, gdzie szukać oszczędności. Zadzwoń do tych i tamtych przyjaciół, zadzwoń do mamy. Napraw lokomotywę. Rozwiesisz pranie? Kran cieknie. Dodaj do każdego z wyżej wymienionych słowo proszę, będące pod ochroną z powodu grożącego mu wyginięcia.

Miłego dnia, uważaj na siebie. Napiszę Ci, jak się mamy. SMS pierwszy: Kupa w majtki, SMS drugi: siku na podłogę i kolejne: zabawki wszędzie, nie mam siły, kuchnia w czekoladzie, kryzys, krzyczą, nie słucha się, padam z nóg. SMS ostatni: a jak Tobie mija dzień? 

Znowu nie udało się obejrzeć filmu, a tak bardzo chciałeś. Znowu zasnąłeś z synem, a tak bardzo chciałeś z żoną. I tak od trzech lat. Znowu wykonywałeś poranne rytuały przed pracą najciszej, żeby nie obudzić dzieci. Znowu w wolny dzień załatwiałeś pierdyliony spraw, odpoczywając tylko przez tych parę chwil wieczorem, z córką na rękach przy relaksacyjnych dźwiękach kolki. Znowu odmówiłeś koledze wyjścia na piwo, bo wiesz, że jesteś potrzebny w domu. I tak odkąd po raz drugi wyszedłeś z porodówki.

Kiedy ostatnio uświadomiłam sobie ilość komunikatów, którymi bombarduję mojego męża. Kiedy uświadomiłam sobie, ile zadań daję mu do wykonania, a on sam wyznacza ich sobie jeszcze więcej. Kiedy dotarło do mnie, że coraz częściej patrzę na zegarek i liczę minuty do jego powrotu z pracy, żeby zrobiło mi się lżej, raźniej, żywiej, żeby zrobiło mi się lepiej.

Zrobiło mi się głupio. Zapadłam się pod ziemię. Gdybym była mężczyzną, a mój mąż kobietą, poszłabym natychmiast (mimo podomki mało wyjściowej, fryzury i facjaty, które wolałyby jednak zostać w domu, żeby nikt ich nie widział), poszłabym kupić mu kwiaty do biedronki za rogiem.

Elliott Erwitt, Valencia, Spain, 1952

Bo bywa tak, że rzucamy bomby ze słów. Takie rozkazujące, takie narzekające. Bo nam się należy, bo możemy. Zrób to, tamto i siamto, i jeszcze pięćdziesiąto. I zrozum, w jakim ja jestem fatalnym położeniu. Bo ja mam gorzej od Ciebie, to pewne.
Zadbajmy o to, żeby rzucić też czasami dla odmiany kwiatkiem w naszych mężczyzn. Zupełnie, jak byśmy miały zespół Tourette' a: Odłóż małą do łóżeczka, nastaw pranie CHODŹ PRZYTULĘ CIĘ idź do sklepu odgrzej obiad POWIEDZ JAK SIĘ CZUJESZ.

SMS pierwszy i ostatni: Kocham Cię. Dobrze, że jesteś. Bez Ciebie nie dałabym sobie rady.






środa, 18 listopada 2015

Dzień w rytmie bluesa.


Wstajesz rano z ciężarem w głowie. Jedna myśl waży więcej od drugiej. Zabijają się o siebie, biegnąc o to, która szybciej się ulotni. Myśl o tym, że gdyby nie dziecko, mogłabyś spać do południa. I myśl o tym, że mimo nieprzespanej nocy, nie możesz zasnąć od piątej trzydzieści. Wtedy skończyłaś karmić dziecko. Jest siódma pięć. Dlatego wstajesz, żeby nie myśleć, tak z boku na bok, że znowu jesteś bezsenna i bezsilna. Żegnasz męża, który wychodzi do pracy. Resztkami sił robisz sobie kawę. Przewijasz dziecko. Karmisz dziecko. Po dwóch godzinach krzyku i marudzenia orientujesz się, że kawa jest zimna. Dziecko zasnęło. Snujesz się w piżamie, nastawiasz pranie, które zrobiłaś wczoraj, ale o nim zapomniałaś. Składasz pranie, które zrobiłaś przedwczoraj. Nie prasujesz. Dzisiaj nie masz dnia na prasowanie. Dziecko się obudziło. Kiedy je karmisz, zastanawiasz się co wybrać. Spacer czy wyrzuty sumienia. Ubierasz dziecko na spacer. W ostatniej chwili orientujesz się, że chciałaś wyjść z domu w piżamie. Wciągając na siebie spodnie zapominasz, że przecież ich jeszcze nie dopniesz. Tylko gwiazdy na czerwonym dywanie wracają do formy tuż po wyjściu z porodówki. Progi tych szpitali są na pewno magiczne, przekraczając je, jest się od razu slim fit seksi mamą, gotową na wszystko, uśmiechniętą i niemarudzącą. Patrząc w lustro, uświadamiasz sobie, że jeszcze się nie umyłaś. Starasz się nie patrzeć na odrosty na włosach, połamane paznokcie, podkrążone oczy, brzuszek, który zalega na ciele. Traktujesz rzęsy tuszem, to jedyne na co Cię stać w tej sytuacji. Wychodzisz z domu. Słońce Cię denerwuje, na horyzoncie widzisz kilka wózków dziecięcych, które prowadzą uśmiechnięte mamy. Wszystko Cię denerwuje. Nie jesteś ani jak te mamy ani jak to słońce radosne.

Donata Wenders Sculptor in Space

Skręcasz za blok. Siadasz na ławce. Jesz ciastka. Jest w końcu trzynasta. Idealna pora na śniadanie. Przeglądasz w smartfonie wpisy z blogów parentingowych. Nie potrafisz pojąć, skąd w tych matkach bierze się ta spontaniczna radość. Skąd biorą się te skąpane w szczęściu dzieci, których zdjęcia zalały internety i od tej pory internety także kipią szczęściem. Ale nie ty. Ty czujesz, że coś straciłaś. Widzisz parę studentów, rozprawiających o czymś z przejęciem. Jesteś pewna, że coś straciłaś. Nie umiesz tego nazwać. Nie widzisz też, że coś jednak zyskałaś. Dziecko się budzi, wracasz do domu. Przewijasz je. Karmisz je. Pieprzona mantra matczynej codzienności na zautomatyzowanym stanowisku pracy. Coś poszło nie tak. Ktoś w ogłoszeniu o pracę obiecywał kilogramy pozytywnych emocji. Ty w CV wyróżniłaś umiejętność dostosowywania się do nowych sytuacji. Obiad dla siebie i męża odgrzejesz. Ten z wczoraj. Ten z biedronki i z mrożonki. Dzisiaj nie masz dnia na gotowanie. Na odkurzanie. Na mycie podłóg. Na zmianę pościeli. Dzisiaj nie masz dnia na bycie mamą, taką z reklam, którą tak bardzo chciałaś być. Nie masz dnia na bycie mamą w ogóle. Zasłaniasz rolety, żeby nie widzieć, że sąsiadka z zapałem myje okna. Kto powiedział, że dzisiaj jest na to idealna pogoda? Wycierasz kurz z półek chusteczką nawilżaną pampers, żeby mieć poczucie, że cokolwiek zrobiłaś dla domowego ogniska. Kładziesz się do łóżka z nadzieją, że zaśniesz chociaż na piętnaście minut, zaśniesz jak dziecko. Bo tak się przecież czujesz, bezbronna, malutka, w cieniu strachu, szlag by trafił tę sytuację raz a dobrze. Kiedy tylko zamykasz oczy, dziecko się budzi. Przewijasz je. Karmisz je. Za pół godziny mąż wróci z pracy, więc urządzasz sobie próbę generalną radości. Przyklejasz uśmiech do twarzy. Ten z numerem siedem, najmniej sąsiadujący ze smutkiem. Wcześniej zmywasz z policzków rozmyty tusz. Nawet nie wiesz, kiedy płakałaś. Po całym dniu czujesz się, jakbyś oglądała film i wyłączyła go tuż przed sceną końcową. Po co go w ogóle oglądałaś, jeżeli nie miało to najmniejszego celu? Zasypiasz wieczorem ze strachem, że dziecko za chwilę się obudzi. Myślisz tylko o tym, że kiedy to zrobi, nie będziesz miała siły wstać. Oczy masz mokre. Śpisz trzy godziny. Następnego dnia włączasz radio, ale w każdej stacji znowu rozbrzmiewa baby blues.

Podobnie dzieje się w 80% domów, w których osiadły na urlopie zwanym macierzyńskim, niedoświadczone kobiety, przerażone nową sytuacją. Baby blues to nie depresja poporodowa. Podnieś się z niego mocniejsza. Masz dla kogo działać ze zdwojoną siłą i radością. Idź i rozwieś pranie, bo znowu o nim zapomniałaś. Zamień baby blues na kid rock. A jeżeli tylko czujesz, że Cię to przerasta, koniecznie o tym z kimś porozmawiaj, bo świat mlekiem płynący i wypełniony pieluchami, śpioszkami i kupkami potrafi być ostoją, ale jeżeli go nie polubisz, pieluchsidła spętają Cię i się nie uwolnisz. To nie jest bajka, ale jeżeli naprawdę chcesz pomocy, na pewno znajdziesz jakąś dobrą wróżkę.



czwartek, 5 listopada 2015

Pieprzę Cię miasto


Moje miasto liczy 761 873 mieszkańców, z których co drugi ma trzy samochody, a co trzeci piec węglowy. Co któryś tam pali liście na działce, a co jeden to modniejszy, z maską na twarzy. Ot, najnowszy trend (może tylko liczbowo to trochę inaczej wygląda). Wielu mieszkańców zapaliło znicze na cmentarzach w dniu, w którym szczególnie powinni to robić. Reszta wtedy na szczęście wyjechała, dzięki czemu zniczy było mniej. Gorzej dla zmarłych, ale lepiej dla żywych albo raczej ledwie dychających. Bo, jak twierdzi prezydent mojego miasta, PM 10 z dopuszczalnych 50 mikrogramów na metr sześcienny rośnie w oczach przez znicze. Bo listopad jest. W grudniu poziom PM 10 sponsorować będą piece, w styczniu auta, w lutym piece, w marcu auta. W kwietniu powiedzą, że smogu nie ma, ale to będzie Prima Aprilis. W lecie na szczęście będzie wiało. Ale zawsze już to miasto będzie w dolinie i zawsze już zabudowane po brzegi, że przeciągu nie zrobisz, choćbyś w tysiącach budynków okna pootwierał na oścież. 

Moje miasto już nie pierwszy raz powiedziało mi: Nie wychodź z domu. Z dziećmi to już w ogóle. Jeżeli takie jest Twoje stanowisko, miasto, to powiedz, po co ja Ciebie mam? Ledwie Ciebie widzę, chowasz się w pyle. Pieprzę Cię czule, jak śpiewała poetka Peszek. Cholera, miasto moje mi z domu zabroni wyjść? Z dzieci zrobię kiszone, na śmierć się zanudzę?

Zwołajmy konferencję prasową i niech Smok Wawelski opowie, skąd cały ten smog. Jeżeli głównie ze spalin, postaram się jakimś cudem wsiąść z dwulatkiem i drugim egzemplarzem, dwumiesięcznikiem tak zwanym, w godzinach szczytu do tramwaju. Lubimy adrenalinę. Jeżeli naprawdę to jest główną przyczyną, pokocham komunikację miejską, obiecuję. Ale jak to mówią, jeden samochód PM 10 nie czyni. I primo: pierwszego listopada w moim odczuciu w mieście aut było jakby mniej, mimo wszystko. Secundo: w okresie wiosenno-letnim też jeżdżą, a jednak alarmów smogowych nie ma wtedy aż tylu, co teraz. Moja głowa laika nie pojmuje, dlaczego więc tak bardzo upieramy się przy tych samochodach? 

Zdaję sobie sprawę, że smog to swoiste puzzle pyłów z różnych bajek: Pan samochodzik, Baba w piecu paliła, znacie je doskonale. Tylko co, jeśli one wszystkie nie mają dobrego końca? 

Zwołajmy konferencję prasową i niech Smok Wawelski powie szczerze, czy istnieje realna szansa na poprawę jakości powietrza w Krakowie. Bo jeśli nie, to spieprzę stąd miasto. Szkoda, bo teraz 

W tobie sobie mieszkam, 
co nie znaczy, że spieprzam 
lub, że się dobrze tu czuję, uchuję. 
(...)

chociaż

truje mnie miasto, 
upija mnie miasto, 
przeraża mnie miasto, 
zachwyca mnie miasto, 
zabija mnie miasto 
i wskrzesza mnie miasto 


źródło: Internet

Nie chcę mieć sąsiadów, których nie widuję. Kryją się w domach albo pod maskami. Bo smog. Dosyć mam ogólnodostępnej już paranoi, że kiedy dzieci kaszlą, to na pewno smog je dopadł. Przyszedł w nocy i zionął PM 10 ponad normę pod poduszkę. Że jak mieszkańcom głowy pękają to na pewno znowu przez smog. Że tym razem to mgła, ale może jednak smog. Nie chcę mieć selfie z maską, bo akcja społeczna, bo smog. Czy to w czymś pomoże? Chcę sobie z dziećmi zrobić zdjęcie pod Wawelem, tak, żeby było widać ich uśmiech... i Wawel.

Chcę wyjść z domu, chcę się zaciągać Twoim powietrzem, miasto. 

Chociaż gdzieś tam, w głębi duszy, chciałabym wiedzieć ile dni życia tracę chodząc własnymi drogami (które ty mi wyznaczasz swymi przystankami). Prawda mogłaby kłuć w oczy, jak smog, ale o ile byłabym zdrowsza, gdybym tylko to wiedziała. Wtedy bez sentymentów mogłabym odejść od Ciebie, moje miasto i zostawić za sobą całą tę mgłę wzmocnioną dymem.